tel: 734 734 070, 664 200 277, 734 734 074, 22 787 08 08

Jak nowy podatek ułatwi Ci zakup mieszkania w Ząbkach?

Kup mieszkanie swoich marzeń

Podatek, który ma obowiązywać od 2018 roku, ma łączyć PIT ze składkami ZUS i NFZ Jak mówi minister Henryk Kowalczyk, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów, celem tej reformy jest zarówno ograniczenie degresywności podatków (odciążenie osób zarabiających najmniej), jak i ujednolicenie i uproszczenie systemu składek. Planowane jest wprowadzenie kwoty wolnej od podatku w wys. 8 tysięcy zł oraz obniżenie składek płaconych przez osoby, które prowadzą działalność gospodarczą.

 

Wyższe pensje – wyższa zdolność kredytowa

 

Wprowadzenie tych zmian może ułatwić wielu rodzinom zakup nowych mieszkań. Osobom zarabiającym minimalną pensję łatwiej będzie uzyskać zdolność kredytową i otrzymać kredyt finansujący zakup mieszkania w mieście.

 

Obecnie przy minimalnym wynagrodzeniu zarabiana kwota netto wynosi 1356 zł. Już w przyszłym roku, w związku z podniesieniem minimalnych płac do 2000 zł brutto, na konta będzie wpływać 1459 zł. W 2018 roku prawdopodobnie zostanie uchwalona kolejna podwyżka minimalnych wynagrodzeń, a planowany jednolity podatek ma dodatkowo odciążyć zarabiających najmniej (w ich przypadku będzie wynosił 19,5%, czyli mniej niż w chwili obecnej).

 

Mieszkanie w dogodnej lokalizacji

 

Analitycy przewidują, że w 2018 roku osoba zarabiająca minimalną pensję będzie dostawała "na rękę" ok. 1700 zł. W konsekwencji małżeństwo, które otrzymuje co miesiąc dwie takie pensje, będzie mogło uzyskać zdolność kredytową i zainwestować w kupno mieszkania większych rozmiarów lub w bardziej atrakcyjnej lokalizacji (np. przy udziale programów dofinansowujących). Przy obecnych minimalnych zarobkach otrzymany kredyt umożliwia zakup jedynie kawalerki lub niewielkiego mieszkania w małej miejscowości. Wyższe zarobki otwierają natomiast wiele możliwości – chociażby takich jak zakup mieszkania w Ząbkach, jednej z najpopularniejszych lokalizacji w województwie mazowieckim.

 

Czy te analizy i przewidywania sprawdzą się w praktyce? Miejmy nadzieję, że tak. Liczymy na to, że młodzi ludzie już wkrótce będą mieli ułatwiony start w przyszłość (oraz naturalnie na to, że wybiorą właśnie Ząbki jako miejsce do mieszkania, do czego gorąco zachęcamy).